Światowy kryzys a trendy produktowe w branży GSM – okiem PartnerTele.com

2022-12-02
Światowy kryzys a trendy produktowe w branży GSM – okiem PartnerTele.com

Ostatnie dwa lata z pewnością przejdą do historii świata jako jeden z najtrudniejszych okresów od początku stulecia. Globalny, postpandemiczny kryzys zbiera żniwa w niemal każdym sektorze gospodarki, a dająca się we znaki inflacja zmusza do wypracowania skutecznych rozwiązań na radzenie sobie z niesprzyjającą sytuacją rynkową. Tego rodzaju problemy dają się we znaki również branży GSM. Producenci nie pozostają obojętni i szukają optymalnych sposobów, które pozwoliłyby zaspokoić potrzeby klientów przy jednoczesnym ustabilizowaniu kwestii produkcji oraz jej kosztów. Rozwój nowych trendów może stać się kluczowym czynnikiem kształtowania najbliższej przyszłości.

Przenośne źródła energii

W ciągu minionego roku zaobserwowano nie tylko znaczny wzrost cen energii, ale też utrudniony dostęp do jej źródeł lub całkowite zaniki. Skutki tych niedogodności odczuwają zarówno producenci akcesoriów elektronicznych, jak i sami klienci. Można podejrzewać, że ta groźba wciąż szybujących w górę kosztów wytwarzania urządzeń nie ucichnie nawet w 2023 roku, jednak rosnący popyt na powerbanki zdaje się kształtować nowy kierunek produktowy. Technologie ułatwiające magazynowanie dużej ilości energii już wcześniej cieszyły się niemałym zainteresowaniem, choćby ze względu szybsze rozładowywanie się telefonów przez większą liczbę aplikacji społecznościowych, a obecnie wkraczają na zupełnie inny poziom popularności. Dotychczas chętnie kupowane powerbanki stały się prawdziwym bestsellerem w sprzedaży detalicznej i hurtowej. Przede wszystkim przenośne baterie o dużej pojemności nabierają większego znaczenia przy możliwych przerwach w dostawie prądu, pozwalając na wygodne ładowanie urządzeń – i to kilku jednocześnie! – niezależnie od sytuacji. Na rynku zaczęły pojawiać się również modele dostosowane do każdego typu złącza, a nawet akumulatory solarne czy bezprzewodowe, kompatybilne z zaawansowanymi standardami ładowania indukcyjnego. Takie otwarte podejście do nowych rozwiązań daje nadzieję na prężniejszy rozwój rynkowy pod kątem urządzeń ograniczających wykorzystanie kabli.

Nowe szaty recyklingu

Poza energią światowy kryzys dotyka również obszaru pozyskiwania surowców – podaż nie jest w stanie zaspokoić potrzeb rosnącego popytu, natomiast sytuacja na wschodzie Europy pogłębiła problemy gospodarcze wielu krajów nie tylko z tego regionu. Od miesięcy opracowywane są strategie, które uwzględniają wykorzystanie odnawialnych zasobów, tak aby generować mniejsze koszty produkcji i tym samym uchronić klientów przed podwyżką cen. Na tegorocznych targach IFA w Berlinie pojawiły się różne propozycje rozwiązań tej kwestii, którym nasza firmowa delegacja miała okazję się przyjrzeć. Jak opowiadają, wśród wystawców dało się zauważyć produkty nastawione na ekologiczny design. – Wydaje mi się, że IFA była w pewnym stopniu ukierunkowana na trend wynikający z braku surowców, a zatem produkty eko i te, które pozwalają magazynować energię – mówi Hubert Tkaczyk, jeden z Product Managerów w PartnerTele.com. – Wielu wystawców chwaliło się opakowaniami stworzonymi z odzysku i jednocześnie nadającymi się do ponownego recyklingu. Są one proste, bez dodatkowych ulepszeń, w tym przykładowo laminacji czy wyraźnej kolorystyki. Na stanowiskach królowały przyjazne dla środowiska etui, ale znalazły się również półprodukty do ładowarek oraz kabli. Tym razem jednak nie chodziło wyłącznie o modę samą w sobie, lecz świadomie podjęte decyzje, aby ograniczyć wydatki związane z wytwarzaniem, a co za tym idzie – utrzymać zainteresowanie klientów przystępnymi cenami.

Branżowe prognozy na 2023 rok

Krok w stronę zminimalizowania lub całkowitego wykluczenia kosztów za barwniki, folie, nadruki UV itp. jest nie tylko działaniem na rzecz ochrony środowiska, ale też wyjściem naprzeciw oczekiwaniom klientów końcowych, którzy coraz chętniej stawiają na tanie produkty, bo im mniejsza cena produkcji, tym korzystniejsza oferta sprzedaży. Można więc założyć, że ten trend, podobnie jak zainteresowanie przenośnymi źródłami energii, utrzyma się jeszcze przez jakiś czas, zwłaszcza przy zmiennej sytuacji gospodarczej i geopolitycznej. Rosnące ceny surowców prowokują do inwestowania w technologie sprzyjające długofalowym rozwiązaniom, które sprawdziłyby się również w dalszej przyszłości.
Wróć